Menu Zamknij

Terminy okresowych zakazów jazdy

jazdyRozporządzenie Ministra Transportu  z dnia 31 lipca 2007 roku określa okresowe ograniczenia i zakaz ruchu pojazdów na drogach ogólnokrajowych. Szczegółowe informacje zostały wydrukowane w Dzienniku Urzędowym z 2013r oku nr 147, pozycja 839. Okresowe zakazy ruchu dotyczą całego kraju. Pojazdy ciężarowe powyżej 12 ton, za wyjątkiem autobusów, nie mogą poruszać się w dniach ustawowo wolnych od pracy w godzinach od 8.00 do 22.00, a w dzień poprzedzający święta od godziny 18.00 do 22.00, za wyjątkiem pierwszego i drugiego dnia Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Szczegółowy wykaz terminów i godzin, w których ciężarówki nie mogą przemieszczać się po drogach w Polsce, przedstawia się następująco:

 W okresie dni świątecznych:

pierwszy dzień świąt wielkanocnych
drugi dzień świąt wielkanocnych
1 maja – Święto Państwowe
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
pierwszy dzień Zielonych Świątek
Boże Ciało
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych,
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia
26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia
1 stycznia Nowy Rok

 W okresie wakacyjnym

Po skończonych zajęciach dydaktyczno-wychowawczych  w szkołach, czyli od ostatniego piątku w czerwcu, do ostatniej niedzieli przed  rozpoczęciem  nauki w nowym roku szkolnym, obowiązuje okresowy zakaz ruchu od piątku do soboty przez cały okres wakacyjny:
w piątki  – w godzinach od 18.00-22.00
w soboty – w godzinach od 8.00 – 14.00
w niedziele – w godzinach od 8.00 – 22.00.

Kogo zakaz nie obejmuje?

W rozporządzeniu zostały wykazane wyjątki od wymienionych zakazów.

  • Po wszystkich drogach polskich, niezależnie od pory dnia i terminów ustawowo wolnych od pracy, mogą poruszać się samochody policyjne, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz  Biura Ochrony Rządu. Zakaz nie obejmuje także wszelkich jednostek ratownictwa – medycznych, radiologicznych, ochrony przed skażeniami i  wozów straży pożarnej. Bez żadnych ograniczeń dotrą na miejsce pojazdy akcji humanitarnych, zajmujących się usuwaniem awarii oraz skutków klęsk żywiołowych.
  • Zakaz poruszania się w określonych w rozporządzeniu terminach nie obejmuje pojazdów przewożących żywe zwierzęta, przesyłki pocztowe, leki i środki medyczne oraz szybko psującą się żywność.
  • Wolne od zakazów są pojazdy używane przy budowach dróg i mostów, a także obsługujące masowe imprezy. Przepisów zakazujących jazdy nie stosuje się wobec ciągników rolniczych i używanych w pracach polowych pojazdów wolnobieżnych. Pojazdy przewożące znaczne ilości  towarów niebezpiecznych, powinny zostać oznakowane pomarańczowymi tablicami ostrzegawczymi. One również są zwolnione z okresowych zakazów jazdy, podobnie jak przewożące beton i urządzenia do jego tłoczenia oraz przewożące nieczystości.
  • Po drogach, niezależnie od ograniczeń, mogą poruszać się pojazdy przewożące ładunek zza granicy w celu dotarcia do odbiorcy na terenie Polski oraz te, które wjechały na teren kraju w czasie obowiązującego zakazu, w odległości 50 km od granicy lub zamierzających z Polski wyjechać.
  • Pojazdy przewożące towary, które zostały rozładowane z wagonów kolejowych, mogą bez ograniczeń dotrzeć do swojej siedziby, znajdującej się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Przepis nie dotyczy pojazdów pustych, jadących po ładunek,  powracających z miejsca rozładunku, a także przemieszczających się po drogach w celu utrzymania ciągłości produkcyjnej lub świadczącym usługi przedsiębiorstwom, pracującym w ruchu ciągłym.

O rynku samochodów używanych przeczytasz na www.autauzywane.com.pl.