Jaka kara podlega za brak wykresówki. Warto przeczytać o tym poniższy artykuł. Kierowca ma prawo do złożenia oświadczenia o tym, że dokumenty zostały zgubione, natomiast nie jest to powód do tego, aby za każdym razem unikał kary. W przypadku kontroli drogowej za brak wykresówki u prowadzącego pojazd karę otrzyma kierowca oraz zarządzający transportem.
Jednostka, która ma przewóz w swoim obowiązku posiada przechowywanie wykresówek przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wytyczne te nie dotyczą wykresówek z 28 dni poprzednich, gdyż te dokumenty powinien posiadać kierowca przed kradzieżą, zniszczeniem, zgubieniem lub możliwością dostępu osób trzecich(niepowołanych). Prowadzący pojazd(kierowca) ma w swojej odpowiedzialności w odniesieniu do wykresówek te 28 dni wstecz.
Kontrola
W momencie kontroli i w przypadku braku wykresówki przez kierowcę następować może kara. Cena, która odpowiada za jego nieposiadanie wynosi 500zł. Prowadzący nie jest jedyną osobą, która odpowiada za posiadanie wykresówki, za prawidłowe wyposażenie dokumentów wskazywać można zarządzającego transportem. W jego przypadku odpowiedzialność będzie zobligowana za niewyposażenie kierowcy pojazdu w wykresówki (każda odpowiada mandatowi w kwocie 500zł). Istnieję jednak możliwość na to, że tak naprawdę kierowca o zagubieniu kompletu dokumentów zwalniać będzie zarządzającego od jego odpowiedzialności. Przedstawiciel jeśli tak właściwie nie jest zarządzającym. W żadnym stopniu nie będzie świadczył odpowiedzialności za prawidłowe wyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty i nie otrzyma kary w czasie kontroli drogowej.
Kontrola wykresówek może także występować w firmie. W momencie ich sprawdzania i jej braku w jednostce przedsiębiorcy grozi kara za ich brak (każda w kwocie 500zł). W praktyce czasem może się zdarzyć tak, iż organy kontrole w żaden sposób nie ukażą za nieprzedstawienie wykresówek ukradzionych albo zgubionych przez kierowcę. Kara podlegać będzie jedynie za te pozostałe (29 sztuk), które należy mieć w swoim pojeździe.
Stosowne zaświadczenie kierowcy o zgubieniu dokumentów, właściwych protokołów zgłoszenia kradzieży organom ściągania a także inne posiadane dokumenty (w tym przypadku protokół dotyczący zniszczenia napisany w momencie wypadku, pożaru pojazdu) może stanowić podstawę do tego iż kara zostanie relegowana. Dokumenty muszą być w jednym z oficjalnych języków europejskich (zobacz też kursy i tłumaczenia na angielskibigben.pl). Warto dodać, że przewoźnik w żaden sposób nie może być zwolnionym ze stosownej odpowiedzialności za to iż kierowca zgubił wykresówkę na czas dłuższy aniżeli 29dni, to właśnie on odpowiada za ich odpowiedni nadzór a także przechowywanie.
Podstawa prawna
Wszystko oparte jest o stosowne podstawy prawne. Warto przytoczyć te artykuły:
–art. 87 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265),
–art. 14 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym,
–decyzja Komisji nr 2007/23/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz.Urz. UE L 99 z 14 kwietnia 2007 r., str. 14 ze zm.).